राष्ट्रिय आविष्कार केन्द्रले कफी भुट्ने मेसिन निर्माण

काठमाडौँ– राष्ट्रिय आविष्कार केन्द्रले कफी भुट्ने मेसिन निर्माण गर्ने भएको छ । आविष्कार केन्द्रका अध्यक्ष महावीर पुनले कफीको भुट्ने मेसिन निर्माणको क्रममा रहेको जानकारी दिएका हुन् ।

कफी व्यवसायीहरुका लागि निकै उपयोगी हुने यो मेसिन ताप्लेजुङका राजेश लिम्बुको नेतृत्वमा आविष्कार केन्द्रले बनाउन लागेको उनले फेसबुकमार्फत जानकारी दिएका छन् ।लिम्बुले १४ वर्ष टर्कीमा बस्दा इटालियन डिजाइनको यस्तो कफी भुट्ने मसिन बनाउन सिकेको समेत पुनले बताएका छन् ।

लिम्बुले यसअघि पनि ६वटा मेसिनहरु बनाएको जानकारी दिएका छन् । हाल उनी आविष्कार केन्द्रका अन्य ईन्जिनियरसँग मिलेर मेसिन बनाइरहेका छन् ।अध्यक्ष पुनले तस्वीरमा देखाइएको मेसिनको मूल्य ७ लाख पर्ने बताएका छन् । यो मेसिनले एकपटकमा १० केजीसम्म कफीको गेडा भुट्ने क्षमता रहेको जनाएका छन् ।

तर, अब एक पटकमा २५ केजीसम्म कफीको गेडा भुट्न सक्ने क्षमताको मेसिन बनाउन लागिएको र त्यसको मूल्य अनुमानित करिब १४ लाख रुपैयासम्म पर्ने उनले जनाएका छन् ।

इटाली र टर्कीमा बनेका यस्ता मसिनको तुलनामा नेपालमा बनेको मसिनको मुल्य निकै सस्तो हुने उनले दाबी गरेका छन् ।